Znani Oświęcimianie – Korzeniowski, Makowski, Górnicki

Oświęcim kojarzy się przeważnie z tragiczną historią związaną z Holokaustem, ale w kontekście tego miasta nie można tylko mówić o tym. Miasto położone w woj. małopolskim wydało na świat kilka znanych osób, o których postanowiliśmy powiedzieć sobie coś więcej.

Paweł Korzeniowski

Najbardziej znanym obywatelem pochodzącym współcześnie z Oświęcimia jest Paweł Korzeniowski. To wielki mistrz, który zdobył na pływalniach wiele medali dla naszego kraju. Korzeniowski jest mistrzem świata z 2005 roku z Montrealu na 200 metrów stylem motylkowym, srebrnym medalistą z Rzymu oraz Barcelony. Ponadto ma na swoim koncie worek medali z Mistrzostw Europy na zwykłym oraz 25 metrowym basenie. Zabrakło co prawda w jego kolekcji medalu olimpijskiego, a najbliżej było w Atenach, gdzie zajął pechowe 4 miejsce.

Tadeusz Makowski

Kolejną osobą, o której warto powiedzieć sobie parę słów, a pochodzącej z Oświęcimia jest Tadeusz Makowski, który był malarzem pracującym w Paryżu. Był przedstawiciel Ecole de Paris. W wieku 26 lat wyjechał do Francji, gdzie stał się rozpoznawalnym malarzem. Na początku był wierny kubizmowi, ale potem skłonił się ku naturze.

Łukasz Górnicki

Ostatnią postacią, o której powiemy parę słów to Łukasz Górnicki. Był to pochodzący z Oświęcimia sekretarz oraz bibliotekarz królewski. Dodatkowo był tłumaczem na dworze, miał szlacheckie pochodzenie, które nawet przez chwilę było podstawą do dyskusji. Ciekawą sprawą jest to, że był świadkiem ostatnich chwil życia Zygmunta Augusta. Był bliskim przyjacielem Jana Kochanowskiego i sam napisał poemat ku czci swojej małżonki Barbary Broniewskiej, która była 30 lat młodsza od niego.