Umorzenie śledztwa dotyczącego tragicznego wypadku samochodowego, w którym zginęły trzy młode osoby

Prokuratura postanowiła umorzyć sprawę dotyczącą tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło pomiędzy 11 a 12 sierpnia 2023 roku na terenie Harmęż w powiecie oświęcimskim. W nieszczęśliwym zdarzeniu życie straciło trzech młodych mężczyzn, w wieku 17, 21 oraz 23 lat. Po wielu miesiącach analiz i dochodzenia, stwierdzono, że do tragedii doszło z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości przez kierowcę. Nie wykryto jednak udziału jakiejkolwiek trzeciej strony.

Przez prawie pięć miesięcy trwało śledztwo, podczas którego biegli usiłowali ustalić dokładne przyczyny zaistniałej sytuacji. Po długich analizach doszli do wniosku, że winna była zbyt duża prędkość pojazdu. Wynikało z nich, że samochód poruszał się z szybkością wynoszącą 130 km/h, pomimo ograniczenia do 50 km/h. Gdy pojazd utracił przyczepność do nawierzchni, prędkość wynosiła jeszcze 127 km/h.

Śledztwo zostało umorzone, gdyż okazało się, że sprawca tego tragicznego wypadku, jednocześnie był jedną z jego ofiar. Za kierownicą siedział 21-letni mężczyzna. Zarówno on jak i dwaj towarzyszący mu pasażerowie (17- i 23-latkowie) byli trzeźwi. Nie wykryto u nich obecności narkotyków ani innych substancji odurzających.

Mieszkańcy Harmęż wielokrotnie podkreślali, że na tamtejszych krętych i wąskich drogach, najbezpieczniej jest poruszać się z prędkością nie większą niż 40 km/h i przestrzegać obowiązującego limitu prędkości.