Postęp prac nad obwodnicą Oświęcimia – podsumowanie 18 miesięcy inwestycji

Po upływie osiemnastu miesięcy od symbolicznego wbicia łopaty w ziemię, które oznaczało oficjalne rozpoczęcie budowy obwodnicy Oświęcimia, prace nad 9-kilometrowym odcinkiem drogi są realizowane z pełnym zaangażowaniem. Ta monumentalna inwestycja, prowadzona pod okiem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ma na celu połączenie Oświęcimia z drogą ekspresową S1. Najnowsze fotografie wykonane z powietrza ukazują imponujący postęp robót.

Budowa południowej obwodnicy miasta Oświęcim jest jednym z kluczowych elementów szerszego projektu, polegającego na uzupełnieniu brakującej części trasy S1. Celem jest stworzenie sprawnej łączności drogowej od węzła Mysłowice-Kosztowy do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej.

W ramach projektu powstaje również nowa trasa drogi krajowej nr 44. Prace budowlane oficjalnie rozpoczęły się na początku listopada 2022 roku, wtedy to w okolicach ulicy Zatorskiej w Oświęcimiu odbyło się uroczyste wbicie łopaty.

Aktualnie, budowniczowie skupiają swoje wysiłki na kilku kluczowych elementach konstrukcyjnych, w tym na budowie trzech mostów. Wysoko oceniana jest zwłaszcza zakończona pod koniec marca budowa mostu przez rzekę Wisłę, umiejscowionego na granicy dwóch województw – Małopolskiego i Śląskiego. Ten impresyjny obiekt ma 432 metry długości na jezdni prowadzącej do Mysłowic oraz 420 metrów na jezdni prowadzącej do Krakowa.