Kaplica św. Jacka Odrowąża – dlaczego nie wolno jej pominąć podczas zwiedzania?

Oświęcim jest miastem, które znane jest głównie z historią II wojny światowej. Pomimo tak złej karty historycznej, wielu turystów przybywa tutaj także po to, aby poznać inne zabytki, jakie znaleźć można na terenie tego miasta. Jednodniowa wycieczka turystyczna do tego miasta może okazać się niewystarczająca. Warto więc pomyśleć o tym, aby zatrzymać się w tym mieście na dłuższą chwile.

Czemu nie można pominąć w Oświęcimiu Kaplicy św. Jacka Odrowąża?

Kaplica św. Jacka Odrowąża to zabytek, który pochodzi z XIV wieku. Tym samym można powiedzieć, że jest to najstarszy zabytek sakralny, jaki można znaleźć na terenie tego miasta. W dawnych czasach kaplica pełniła funkcję kapitularza, czyli takiego miejsca, gdzie spotykali się zakonnicy na naradach i modlitwach. Obecnie wchodzi ona w skład Zakładu Salezjańskiego im. św. Jana Bosko. W dawnych czasach była ona częścią budynku klasztornego oświęcimskich dominikanów.

Rok 2018 okazał się niezwykły dla kaplicy, ponieważ na całym terenie odbywały się prace konserwatorskie. Dzięki temu udało się wydobyć na wierzch kilka warstw tynków XVI- i XIX-wieczne polichromie świętych. Wielu specjalistów przyznaje, że całe miejsce jeszcze nigdy nie wyglądało tak pięknie. Szacuje się, że udało wydobyć się całe piękno tego miejsca – jak to było w momencie powstania.

Wstęp do kaplicy jest bezpłatny. Na ogół miejsce można odwiedzać w godzinach od 8 do 18. Jeżeli kaplica będzie zamknięta, to można udać się do portierni Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Można postarać się także o zwiedzanie tej kaplicy razem z przewodnikiem, który opowie historię tego miejsca.

One thought on “Kaplica św. Jacka Odrowąża – dlaczego nie wolno jej pominąć podczas zwiedzania?

Dodaj komentarz