Zmiany w układzie komunikacyjnym Oświęcimia dzięki powstającej południowej obwodnicy

Obwodnica południowa, która jest obecnie budowana w Oświęcimiu, przyczyni się do rewolucji w strukturze komunikacyjnej tego miasta. Droga, która rozciąga się na długość 9 kilometrów, jest przedmiotem intensywnych prac inwestycyjnych. Wyniki tych działań już teraz zaskakują swoją skalą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła galerię zdjęć i film z drona, które dokumentują postęp prac po upływie 19 miesięcy od ich rozpoczęcia.

Inwestycja w obwodnicę południową Oświęcimia jest elementem szerszego projektu, którego celem jest uzupełnienie brakującego odcinka drogi ekspresowej S1. Ten odcinek ma się rozciągać od węzła Mysłowice-Kosztowy do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej.

Budowa nowej obwodnicy oznacza jednocześnie utworzenie nowego przebiegu drogi krajowej numer 44. Prace nad tym projektem ruszyły na dobre na początku listopada 2022 roku. Symbolicznym momentem było wbicie łopaty na terenie przy ulicy Zatorskiej w Oświęcimiu. Od tego momentu minęło już 19 miesięcy, a prace prowadzone przez głównego wykonawcę, firmę Budimex, przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Wraz z kolejnymi miesiącami, nowa trasa staje się coraz bardziej wyraźna i zarysowana.