W Oświęcimiu bezpłatnie wykonasz testy DNA. Chodzi o profilaktykę nowotworową!

Zgodnie z oficjalnym komunikatem jaki wystosował Szpital Powiatowy w Oświęcimiu, każdy, kto może być obciążony ryzykiem zachorowania na raka, jest uprawniony do wykonania bezpłatnych testów DNA. Projekt rusza już w lutym!

Statystyki mówią jasno, że nawet co trzeci przypadek nowotworu może mieć podłoże genetyczne. Odpowiada za to konkretna mutacja, przenosząca się z pokolenia na pokolenie. Szpital Powiatowy w Oświęcimiu, działając w ramach profilaktyki nowotworowej, uruchomił specjalny program dotyczący badań wczesnego wykrywania raka.

Rodziny wysokiego ryzyka zachorowalności na nowotwór, mają możliwość wykonania bezpłatnych badań DNA dotyczących profilaktyki nowotworowej. Co więc zrobić by skorzystać z testów?

Podstawą jest wypełnienie specjalnej ankiety oraz kwalifikacja przez lekarza genetyka. W pierwszym etapie realizowanych zadań priorytetem będzie poradnictwo i badania genetyczne. Drugim, nadzór oraz badania diagnostyczne. Po zakwalifikowaniu się do programu, każdy będzie mógł przeprowadzić badania pod kątem 20 największych mutacji odpowiedzialnych za rozwój chorób nowotworowych.