Oświęcim rozpoczyna ekscytujący projekt rozbudowy ulicy Krasińskiego jako alternatywy dla zatłoczonej arterii Dąbrowskiego

W miasteczku Oświęcim nadchodzą istotne zmiany w infrastrukturze drogowej. Planowane jest kontynuowanie budowy nowo powstającej arterii – ulicy Krasińskiego, co ma nastąpić w najbliższe lato. Rzecznik prasowy magistratu, Katarzyna Kwiecień sugeruje, że nowa arteria będzie stanowić opcję omijającą notorycznie zakorkowaną główną ulicę Dąbrowskiego. Przewiduje się, że cała inwestycja zostanie ukończona jesienią 2025 roku.

Kwiecień wyjaśnia, że założeniem planistów jest, aby nowoformująca się ulica Krasińskiego ciągnęła się nową trasą przecinając ulice Chopina, Wysokie Brzegi oraz Szpitalną. Trasa ta docelowo połączy się z ulicą Dąbrowskiego w obszarze hotelu Galicja. Cała inwestycja realizowana jest etapami.

Prezydent miasta Oświęcim, Janusz Chwierut, wypowiadając się na temat pierwszego etapu inwestycji, zaznaczył że jest on na skraju zakończenia. Dodatkowo podkreśla, że z uwagi na częste korki na ulicy Dąbrowskiego, nowa droga umożliwi płynniejszą komunikację w tym rejonie miasta. Chwierut zwraca również uwagę na znaczenie projektu dla rozwoju miasta, otwierając wcześniej niezagospodarowane obszary na nowe możliwości budowlane.

Rzecznik magistratu poinformowała, że pierwszy etap projektu, biegnący do skrzyżowania z ulicą Szpitalną, zostanie ukończony w środku bieżącego roku. Prace nad kolejnym odcinkiem, kończącym się na ulicy Dąbrowskiego, mają rozpocząć się jeszcze tego lata i potrwać aż do listopada 2025 roku.

Podsumowując koszty całego przedsięwzięcia, wynosić one mają ponad 14 milionów złotych. Z tej kwoty nieco ponad 8 milionów to fundusze zewnętrzne. Oświęcim otrzymał prawie 5 milionów złotych z rządowego programu „Polski Ład” na realizację pierwszego kilometrowego odcinka trasy. Z kolei na drugi odcinek, o długości ponad 1,3 kilometra, miasto uzyskało 3,3 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.