Komunikacyjna rewolucja na horyzoncie: Pierwszy odcinek trasy S1 między Oświęcimiem a Dankowicami

Przeobrażenie dróg w regionach Małopolski i Śląska jest już na wyciągnięcie ręki. W ciągu najbliższego roku swój finał osiągnie budowa pierwszego odcinka szybkiej trasy S1, łączącej Oświęcim z Dankowicami. Powstanie tej arterii komunikacyjnej sprawia, że droga do Bielska staje się coraz bardziej realna.

Kierowcy z obu stron granicy województw czekają z nieukrywaną niecierpliwością na otwarcie nowego ciągu drogowego. Całość planowanej inwestycji, która połączy Mysłowice z Bielskiem-Białą, obejmuje fragment o długości około 40 kilometrów, wraz z dodatkowym projektem realizacji obwodnicy Oświęcimia.

Całość prac przy budowie trasy S1 została podzielona na cztery etapy. Prace nad dwoma z nich – łączącymi Oświęcim z Dankowicami oraz dalej prowadzącymi do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej – rozpoczęły się jesienią 2022 roku, dokładnie we wrześniu i październiku.

Najbardziej zaawansowany jest obecnie pierwszy segment trasy, mierzący 15 kilometrów, który rozpoczyna się na węźle w Oświęcimiu i kończy w Dankowicach. Pierwotnie, zakończenie prac na tym odcinku planowane było na 26 lipca bieżącego roku. Jednakże, niespodziewane znaleziska archeologiczne w rejonie Jawiszowic oraz konieczność czasowego zawieszenia prac budowlanych na okres niemal roku przesunęły ten termin. Obecnie, przewidywana data ukończenia inwestycji to 5 czerwca 2025 roku.