Klaster energii Kotliny Oświęcimskiej. Wszystko w imię bezpieczeństwa energetycznego!

Klaster Energii Kotliny Oświęcimskiej to porozumienie sześciu samorządów, które wspólnie z Agencją Rozwoju Regionalnego chce zabezpieczyć region pod kątem energetycznym. W jego skład wchodzą gmina Kęty Oświęcim Chełmek Brzeszcze i Agencja Rozwoju Regionalnego SA. Porozumienie to niesie ze sobą bardzo duże korzyści ekonomiczne dla regionu.

Pomysłodawcą i jednocześnie inicjatorem Plastra Energii Kotliny Oświęcimskiej jest gmina Kęty. To ona właśnie jako pierwsza dostrzegła potencjał, jaki drzemie w działaniu wspólnym, a nie w pojedynkę. Razem z sąsiednimi gminami mogą nie tylko negocjować umowy na dostawę energii elektrycznej, ale i na każde inne działania w przestrzeni publicznej.

Co ważne Klastry Energii są uprzywilejowane jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych z budżetu Unii Europejskiej na odnawialne źródła energii. Zupełnie inaczej również postrzegana jest sprzedaż energii elektrycznej wśród członków Klastra. Największą wartością dodaną jest znaczne obniżenie kosztów dystrybucji albo też kosztów ponoszonych na budowę własnej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej. W przyszłości do Klastra Energii będą mogły przyłączyć się również podmioty prywatne i spółki komunalne.