Jana Marcina Szancera – legenda polskiej ilustracji, a Oświęcim miejsce rodzinnych korzeni

Jana Marcina Szancera, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, wielokrotnie określano mianem monarsza wśród twórców grafik. Jego bogate portfolio zawiera blisko 300 ilustracji do bajek. Szancer był silnie związany z Małopolską i Krakowem, a fragment jego rodziny osiedlił się w Oświęcimiu. Co ciekawe, niedawno odwiedzili to miejsce krewniacy sztukmistrza, przybyli ze Stanów Zjednoczonych.

Elizabeth Szancer jest krewną Szancera, który przyszedł na świat w Krakowie w 1902 roku. Obecnie Elizabeth mieszka na stałe w Nowym Jorku, ale niedawno odwiedziła Oświęcim wraz ze swoim mężem.

– Ta wizyta nie była tylko okazją do dyskusji na temat dorobku artystycznego Jana Marcina Szancera oraz jego znaczenia dla sztuki przedwojennej i powojennej. Krewni sławnego ilustratora mieli także okazję zaznajomić się z bogatą historią Oświęcimia, w tym zasłużonej społeczności żydowskiej, która przez prawie pół tysiąclecia miała ogromny wpływ na rozwój tego miasta – podkreśla Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.