Ingebrigt G. z Norwegii, oskarżony o morderstwo Polki i porwanie dziecka w Oświęcimiu, pozostanie za kratkami do 22 lutego

W wyniku decyzji Sądu Apelacyjnego w Krakowie, podejrzany o zabójstwo i uprowadzenie dziecka Ingebrigt G. z Norwegii będzie nadal przetrzymywany w areszcie do 22 lutego. Podczas niepublicznego posiedzenia sądu, który odbył się w piątek, odrzucono zażalenie prawnika podejrzanego, który kwestionował prawomocność decyzji o jego aresztowaniu.

Od chwili, gdy został zatrzymany, Ingebrigt G. przebywa w areszcie. Prokuratura zarzuciła mu popełnienie dwóch poważnych przestępstw – zabójstwa oraz uprowadzenia dziecka. Według śledczych, te czyny miały miejsce na początku listopada 2022 roku.

Pierwszy nakaz aresztowania dla podejrzanego wydał sąd w Kopenhadze. Po ekstradycji Ingebrigta G. do Polski, jego areszt został przedłużony przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, a następnie przez Sąd Okręgowy w Krakowie – właściwy organ sądowy dla spraw dotyczących morderstw. Po otrzymaniu aktu oskarżenia, Sąd Okręgowy w Krakowie podjął decyzję o przedłużeniu aresztu dla podejrzanego do 22 lutego 2024 roku.

Obrońca Norwega nie zgadzał się z tą decyzją i złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Mimo to, rzecznik prasowy ds. karnych krakowskiego sądu apelacyjnego Tomasz Szymański informuje, że Sąd utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego, uwzględniając groźbę surowej kary dla oskarżonego oraz ryzyko matactwa.