Historia Książąt Piastowskich w Oświęcimiu

Wielu z nas Oświęcim kojarzy się z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego, jaki działał tutaj w trakcie II wojny światowej. Jest to jednak miasto bardzo ciekawe i posiadające wiele interesujących historycznych obiektów. Jednym z nich jest wzniesiony jeszcze w średniowieczu Zamek Książąt Piastowskich.

Książęta Piastowskie w Oświęcimiu – co warto wiedzieć?

Zamek miał ciekawą historię, niestety spłonął w XVI wieku. Jego odbudowa została z kolei zdewastowana przez Szwedów w trakcie potopu. Po nim zamek popadł w ruinę. Wykupiony przez Kajetana Russockiego został poddany gruntownemu remontowi i odbudowie.

Za obecny wygląd zamku odpowiada remont, przeprowadzony w pierwszej dekadzie XXI w. Od 2010 roku działa w nim Muzeum Zamek. Zawiera ono niezwykle ciekawe wystawy, poświęcone historii Oświęcimia. Eksponatami są pamiątki, archiwalne zdjęcia i inne ciekawe obiekty historyczne. Zwieńczeniem pobytu na zamku, będzie na pewno wejście na jego wieżę, z której rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta. Zwiedzanie muzeum zajmie nam niewiele czasu. Jest urządzone jednak nowocześnie i ciekawie. Zainteresuje nie tylko miłośników historii, ale każdą ciekawą świata osobę. Oferuje dodatkowo przystępne ceny biletów.

Otwartą niedawno atrakcją są tunele, mieszczące się pod zamkiem. Oferują nam one ciekawą, interaktywną Trasę Historyczną „Gra o Niepodległą”, która omawia wydarzenia z I wojny światowej na ziemiach polskich. Jest to świetny dodatek, do i tak ciekawego muzeum mieszczącego się w zamku. Kilkanaście stanowisk, wymagających podjęcia interakcji, zachęci każdego, a zwłaszcza najmłodszych, gdyż wymagają zręczności i umiejętności logicznego myślenia.

One thought on “Historia Książąt Piastowskich w Oświęcimiu

Dodaj komentarz