44-letni obywatel Ukrainy ujęty przez oświęcimską policję za jazdę pod wpływem alkoholu

Siły policyjne Patrolowo – Interwencyjnego Ogniwa z Komendy Policji w Oświęcimiu zatrzymały mężczyznę pochodzącego z Ukrainy, który ma 44 lata. Został on przyłapany na prowadzeniu pojazdu, mając jednocześnie w swoim organizmie 1 promil alkoholu.

Dnia 6 czerwca 2024 roku, funkcjonariusze utrzymywali porządek na terenie osiedla Chemików znajdującego się w Oświęcimiu. Tuż po godzinie piątej rano, na ulicy Dąbrowskiego, policjanci zauważyli samochód marki Opel, który rzucał się w oczy swym niewłaściwym stylem jazdy – kierowca nie trzymał się jednego toru. W reakcji na to, mundurowi włączyli sygnały uprzywilejowania, dając tym samym znak do zatrzymania dla kierowcy. Po tym, jak pojazd opuścił jezdnię i zjechał na pobocze, funkcjonariusze przystąpili do kontroli drogowej. Za kierownicą pojazdu zasiadał owy 44-letni obywatel Ukrainy. Policjanci, wyczuwając od niego woń alkoholu, przeprowadzili badanie alkomatem, które wykazało obecność 1 promila alkoholu w jego organizmie. Wobec takiego stanu rzeczy, mężczyzna został zatrzymany.

Jazda pod wpływem alkoholu to poważne przestępstwo, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, sprawca musi liczyć się z co najmniej trzyletnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi oraz koniecznością zapłacenia wysokiej grzywny. Jeśli badanie stanu trzeźwości wykaże co najmniej 1,5 promila alkoholu, narażony jest również na konfiskatę pojazdu lub jego równowartości.