13-latka z Mazowsza urodziła dziecko podczas wycieczki szkolnej w Zatorze

Rodzina niespodziewanie powiększyła się o kolejnego członka, gdy trzynastoletnia dziewczyna z Mazowsza niespodziewanie urodziła dziecko. Wydarzenie to miało miejsce w Zatorze, miejscowości, do której przybyła na wycieczkę szkolną.

Dzieci nocowały w ośrodku wypoczynkowym, który stanowił bazę dla ich atrakcyjnej eskapady do parków rozrywki Zatora. To właśnie tam nastolatka poczuła się źle i skierowała swoje kroki do łazienki, gdzie przeszła przez cały proces porodu.

Dziecko przyszło na świat żywe, co było możliwe dzięki niezwykle ważnej roli pracownicy ośrodka. Ta odważna kobieta nie panikowała, ale wykorzystała swoją wiedzę i instrukcje, które otrzymywała telefonicznie ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Jej szybkie działania zapewniły przeżycie chłopca przed przybyciem medyków.

Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) przetransportował młodą matkę i jej nowo narodzonego syna do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Trzynastolatka została zatrzymana na oddziale położniczym, podczas gdy jej syn został przewieziony do specjalistycznego szpitala dziecięcego w Krakowie za pomocą ambulansu neonatologicznego.

Niepokojące jest to, że nikt z otoczenia dziewczyny, w tym jej rówieśnicy i opiekunki, nie był świadom, że jest ona w ciąży.

Komenda Powiatowa Policji (KPP) w Oświęcimiu rozpoczęła dochodzenie dotyczące potencjalnych przestępstw seksualnych z osobą poniżej 15. roku życia. Zgodnie z artykułem 200 Kodeksu karnego, kara za seksualne wykorzystanie dziecka może wynosić od dwóch do 12 lat więzienia. Jeśli partnerem seksualnym był chłopiec poniżej 17. roku życia, o karze zdecyduje sąd rodzinny i nieletnich.